İZMİR ALSANCAK çocuk psikolog

İZMİR ALSANCAK Çocuk Psikolog

İzmir Alsancak çocuk psikolog ile okul dönemi ve okul öncesi tedavilerden maksimum düzeyde faydalanmanız amaçlanmaktadır.

İZMİR ALSANCAK çocuk psikolog randevusu alarak değişik yaş guruplarındaki çocuklar için çözüm sağlayabilirsiniz. Erken yaşlardaki yönlendirmeler gelecek için önemli artılar getirebilecektir.

Çocuklarda Oyun Terapisi Nedir?

Kendisini doğru ve güvenli bir alanda ifade eden çocuklarda psikolojik açıdan rahatsızlık daha az görülmektedir. Bu mantıktan yola çıkılarak oluşturulan terapi alanlarında oyun ortamında iyileştirme sağlanmaktadır.

Çocuk kendi duygularını ve kelimelerini oyunlarla anlatmaktadır. Terapistle bir arada çocuk oyuncaklarını kullanarak nelere üzgün olduğunu, nelerden mutlu olacağını ifade etmeyi öğrenir. Bu malzemeleri kullanmaktaki temel amaç, güvenli bir araç oluşturabilmektir.

Çocuklara Oyun Terapisi Önemi Nedir?

Oyun terapisi, çocukların yaş gruplarına göre ilgi alanlarına odaklanmaktadır. Henüz kendisini duygusal anlamda tam olarak ifade edemeyen çocuklar oyunu keşfederken bunu sağlar. İçe dönük çocuklarda yaşam alanlarında kendisini ifade etmek karakteristik önem taşımaktadır.

İZMİR ALSANCAK çocuk psikolog taleplerinizde çocuklarınızın devamlı gelişimi ve iyileşmesi amaçlanarak bir rota çizilmektedir.  Travmalı veya sıkıntı olduğunu düşündüğünüz çocuklarda kurulan bağlarla başarılı sonuç elde edilebilir.

Çocuklarda başarılı sonuçları okul başarısı ile sınırlandırmamalısınız. Çocuklarınızın hayat boyu mutlu kalmasını amaçlamanız önerilir.  Yaşanacak sorunlara karşı sağlam bir psikoloji olması genel anlamda önemli bir durumdur.

Oyun Terapisi Faydaları

Hangi konularda yardımcı olduğuna bakıldığında çocuk oyun terapisi öz saygı anlamında faydalıdır. Çocuk kendisine öz saygı duyamazsa ilerleyen dönemlerde daha da kötü bir ruh halinde oluşabilir. Çocuk varlığını olduğu gibi kabul etmekte zorlanan aileler için oyunla terapi önemli bir katkı sağlayacaktır.

Oyun terapisinde deneyimleri yeniden yaşayacak olan çocuklar hayatlarında önemli bir başarı sağlayabilir. İlgi alanlarını ve duygularını kolayca ifade ederek bakış açısını değiştirir.

Hangi Psikolojik Problemleri

Oyun terapisi çocuklardaki psikolojik sorunlar için son derece etkili olabilir. Travma durumu özelliklerine göre tedavi süreçleri sürdürülmektedir.

Üzüntü, kızgınlık ve öfke sorunları yaşayan çocuklar için başvurularınızı yapabilirsiniz.

Travmatik deneyimleri olan çocuklarda fiziksel ağrılar ruhsal durumları etkileyebilir. Aile ortamındaki sorunlarla alakalı sorumlu kişilerden de bilgi alınabilir.

Sosyal içe kapanıklık çocuklarda mutsuz ortamlarda yetişenlerde çok yaygın oluşmaktadır. Hisleri kuvvetli olan çocuklar etraflarındakilerin enerjilerini hisseder ve bu durumlara göre kendilerini şekillendirir. İyi ve mutlu enerjilerin etkisi kendini ifade etme isteğidir.

Boşanma Tepkileri | Çocuk Psikolojisi

Boşanma sorunları, çocuk psikolojisi açısından çok belirleyici bir durum olabilmektedir. Bunun nedeni, kendisini tanımlama ve mutlu yaşama güvenme ihtiyacı olan bir canlıdır. Aileler kendi sorunlarını çözmeden veya çözmek için çocuk yaptıklarından huzursuzluk içerisinde yaşamlarını sürdürebilmektedir. Boşanma hallerinde de çocuklar otomatik olarak kötü etkilenir.

Kendini bulunduğu ortamda koşullu olarak güvene alan çocuklar, bu hissin kaybolması durumunda nasıl baş edeceklerini bilemezler. Dikkat eksikliği ve ardından oluşan sorunlar zincirleme bir etki yapmaktadır. Yeniden duyguların onarılması için İZMİR ALSANCAK çocuk psikolog  başvurusu yapabilirsiniz.

Oyun Terapisi Neden Farklıdır?

Oyun terapileri normal oyunlardan daha farklı bir durumdur. Dünyası yeni oluşmakta olan çocuklar ortama göre kendilerini çok farklı hissedecektir. Aile ortamında ve arkadaşlarıyla oynadığı oyunlarla terapistin yönlendirdiği oyun süreci değişecektir.

  • Terapiyle çocuk oyunlarında gündeme gelen paylaşımlar, daha çok ifade saygısı odaklıdır. Çocuk kendisini ifade edeceği ve gerçekleştireceği bir alan bulmaktadır. İletişim sorunları, konuşma bozuklukları yaşayan çocuklarda terapi esnasında gelişme imkanı sağlanmaktadır.
  • Günlük yaşam rutinini bozan durumlarda çocuklar yaşamlarında olumsuz etkilenmektedir. Hızlı bir cevap tekniği ile konuşma ve zihinsel rutinler dengeye sokulmaya çalışır. Yeniden aynı durumların yaşanmaması için çocukta ve çevresindeki dış etkenler yeniden gözden geçirilir.
  • Dehşet, kaygı ve panik herkes için ruhsal anlamda büyük bir soruna neden olabilir. Çocuklarda bu hislerin erken yaşlarda yaşanması daha da ciddi sorunlar demektir.
  • Çocuk psikolog başvuru süreçlerinde almak istediğiniz destekler için kendiniz de destek vermeye önem gösteriniz. Herkes için çevresel faktörler önemlidir. Yaşam boyu sorunlarla mücadele edebilmek adına çocuklarınıza daha çok doğru bakış açısı öğretmek faydalı olacaktır.
  • Çocukluk çağı depresyonu erken önlem alınmadığında kendine zarar verme eğilimi oluşturabilir. İş birliği çevre içerisinde başlamazsa kendini kabul etme konusunda ciddi sorunlar olacaktır. Yeme bozuklukları, öfke sorunları ve benzeri durumlar için kliniğimizden destek alabilirsiniz.